Nagranie z Wykładu Inaugurującego Rok Akademicki 2023/2024

20.10.2023

Profesor Andrzej Mania jest politologiem i historykiem, cenionym ekspertem specjalizującym się we współczesnych stosunkach międzynarodowych i w historii dyplomacji amerykańskiej. Twórca amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Organizator i pierwszy Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ - 2000-2002 oraz Dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ - od 2005 do 2008. Prorektor UJ ds. dydaktyki 2008-2016. Redaktor serii monografii Prace Amerykanistyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor czasopisma naukowego "Ad Americam. Journal of American Studies". Prowadził badania w wielu ośrodkach za granicą, w tym w bibliotekach prezydenckich w USA: F.D. Roosevelta, H. Trumana, D. Eisenhowera, J.F. Kennedy'ego, J.B. Johnsona, R. Nixona, G. Forda, J. Cartera, a także w bibliotekach oraz archiwach w Columbia University, The National Archives w College Park i w Waszyngtonie. Jest stypendystą Kennan Institute for Advanced Russian Studies, Smithsonian Institution w Waszyngtonie, Salzburg Global Seminar, The Norwegian Nobel Institute w Oslo (instytucja doradcza Komitetu Pokojowej Nagrody Nobla). Profesor wizytujący w SUNY at Buffalo (1992) oraz University of Rochester (2003). Autor licznych publikacji, m.in. Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny, 1939-1989, Kraków 2020. Laureat wielu nagród, w tym Fundacji Kościuszkowskiej za najlepszą publikację akademicką z zakresu problematyki amerykanistycznej (2019) za monografię Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny 1939-1989. Czterokrotnie nagrodzony nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Uniwersytetu Warszawskiego, Medalem Amicus Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, Medalem 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.